August blev måneden, hvor alvoren begyndte. Syv kampe, den første turneringssejr, et hattrick, en plads i pokalens 3. runde, seks debutanter, tre nye spillere, en kontraktforlængelse og nye navne i partnerkredsen.

Sæsonstarten

FREM lagde ud ude mod Holbæk B&I den 1. august og tabte 2-1 efter at have været bagud på et tidligt straffespark. Malthe Karsberg stod for sæsonens første FREM-mål i 55. minut, inden hjemmeholdet afgjorde kampen i 89.

Tre dage senere kom den første sejr – 1-0 ude over Ringsted IF i 1. runde af Landspokalen.

I premieren på Valby Stadion den 7. august blev det 1-1 mod Hørsholm-Usserød IK. Oussama Djafer-Bey scorede i 19. minut på oplæg fra Malthe Karsberg, men gæsterne udlignede i tillægstiden af 1. halvleg. Den 14. august tabte FREM 1-0 ude til FC Helsingør.

Og så kom forløsningen den 22. august: 3-1 hjemme over ASA, Aarhus, hvor Casper Froulund scorede alle tre mål – to på to minutter i første halvleg og hattricket syv minutter inde i anden. Læs Claus M. Hansens fulde referat og se billedserien fra kampen på bkfrem.dk.

Måneden sluttede med et point i det sidste sekund. Ude mod Vanløse IF den 29. august kom FREM bagud 0-2 på scoringer af Tobias Engholm i 20. minut og Kasper Lauritzen i 39., men et langt mere direkte FREM-hold vendte kampen i anden halvleg. Daniel Warmbach reducerede i 62. minut med en velplaceret venstrefod på kanten af feltet efter oplæg fra indskiftede Noah Danboe Poulsen, og i det 93. minut sendte samme Poulsen bolden ind til Emil Schou Jørgensen, som udlignede til 2-2. Før kampen blev tidligere Vanløse-spiller Ole Bjur mindet med et minuts stilhed, og begge hold bar sørgebind.

Stillingen i CampoBet 3. Division

Efter fem spillede runder i grundspillet ligger FREM nummer 8 med 5 point og en målscore på 7-7:

# Hold K Mål P
1Holbæk B&I513-713
2ASA, Aarhus59-510
3Holstebro B511-910
4FC Helsingør58-610
5Vanløse IF510-68
6Brønshøj BK56-58
7Næsby BK59-87
8FREM57-75
9Hørsholm-Usserød IK59-105
10Ringsted IF55-104
11Sundby BK57-131
12Ishøj IF51-91

Kilde: DBU. Grundspillet er på 22 runder, hvorefter feltet deles i en opryknings- og en nedrykningspulje.

Debutanter i august

August bød på debut til seks spillere i FREM-trøjen: Rasmus Blæsild og Noah Maale mod Holbæk B&I den 1. august, Viggo Blicker i pokalkampen mod Ringsted IF den 4. august, Kristian Jašović mod ASA Aarhus den 22. august, Christian Espenhain i pokalkampen mod FC Sydkysten den 25. august og Ali Almosawe ude mod Vanløse IF den 29. august.

Landspokalen – videre til 3. runde

FREM vandt 2-1 ude over FC Sydkysten i Karlslunde. Emil Wass scorede på straffespark efter tre minutter, og fem minutter senere gjorde Noah Maale det til 2-0 fra kanten af feltet. Tobias Søderstrøm reddede et Sydkysten-straffespark med en fodparade inden pausen, og selvom hjemmeholdet reducerede i det 80. minut, holdt FREM føringen hjem.

I 3. runde er FREM trukket mod FC Roskilde, og kampen spilles hjemme på Valby Stadion onsdag den 9. september kl. 18.30.

Happy hour og hoppekonkurrence

Til hjemmekampen mod ASA, Aarhus åbnede vi portene 1,5 time før kampstart med happy hour i bodegaen den første halve time. I pausen stod dagens kamppartner, ProfaGroup Service, for underholdningen: ti tilskuere hoppede om kap i plastsække over 10 meter, og direktør Kasper Gevaldig meldte sig selv til start. Den hurtigste gik hjem med et sæsonkort, den langsomste med to fribilletter samt mad og drikke til en kommende hjemmekamp. ProfaGroup Service havde desuden lovet 500 kr. til klubben pr. FREM-mål – med hattricket blev det 1.500 kr. Se videoen fra hoppekonkurrencen på bkfrem.dk.

1886 FREM Lounge – i nye rammer

Loungen har fået en ordentlig overhaling til den nye sæson. Hvide duge på alle borde, dahliaer i glasvaser og fyrfadslys ved hver kuvert – og en ny logovæg i kunstgræs med klubmærket og 1886 FREM LOUNGEN, som hurtigt er blevet dagens uofficielle fotovæg. Ved vinduerne står ståborde med udsigt direkte ud over banerne.

Hvert bord har fået sit eget skilt med et spillerfoto og navnet på den partner, der sidder der – et lille greb, der gør det nemt at finde plads og samtidig sætter ansigt på både hold og partnerkreds. Baren står klar med Carlsberg på hanen, og storskærmene kører hele vejen igennem.

Loungen åbner 1,5 time før kampstart med mad fra Café FREM, velkomst ved direktør Kasper Gevaldig og et sportsligt oplæg om dagens kamp. Partnere tilmelder sig senest 2 dage før kampen inden kl. 15.

I pausen serveres der kage i loungen, leveret af klubbens partner Danish Group.

Tre nye ansigter i truppen

Transfervinduets sidste uger har givet trænerteamet tre nye spillere at arbejde med.

Kristian Jašović, 18 år, er hentet fra Lyngby BKs U19-trup. Offensiv kantspiller i venstre side – hurtig, direkte og med lyst til at udfordre backen. Kontrakt frem til 30. juni 2027. Han fik sine første minutter i den rød-blå trøje mod ASA, Aarhus dagen efter offentliggørelse.

Christian Espenhain, 24 år, kommer fra Ishøj IF og har tidligere spillet i Holbæk B&I. Højreback med stor intensitet og et højt arbejdstempo op og ned ad siden. Kontrakt frem til 30. juni 2027.

Ali Almosawe, 24 år, er hentet i HIK på en aftale frem til sommeren 2028. Offensiv kantspiller – hurtig, driblestærk og en type, der tør udfordre manden. Den københavnskfødte kantspiller har 14 U23-landskampe og to mål for Irak på cv’et.

Velkommen til alle tre.

Gustav O. Hansen forlænger tre år

Forsvarsspilleren Gustav O. Hansen har skrevet under på en ny treårig aftale, der løber til udgangen af 2029.

møller & mammen på træningstøj og stadion

Jubilæumspartnerskabet med den ikoniske københavnerforretning møller & mammen er nu synligt på og omkring banen. Navnet er kommet på tryk på FREMs træningstøj, og forretningen har fået sit eget skilt på Valby Stadion.

møller & mammen har ligget i indre by siden 1876 og er Københavns ældste isenkræmmer. I 2026 fejrer forretningen sit 150-års jubilæum – samme år som FREM markerer 140 år. To københavnske institutioner med historie, håndværk og lokal forankring til fælles.

Nye partnere og gentegning

FREM-familien er vokset i løbet af sommeren og august:

Select Sport A/S er blevet partner på en toårig aftale og leverer bolde, træningsudstyr og sportsplejemidler til førsteholdet – udstyr, spillerne har i hænderne hver eneste dag.

BAUHAUS Valby er kommet til på en toårig aftale.

Pepas, online marketingbureau fra Nørrebro, er ny partner og hjælper klubben med markedsføringen.

BrandLabs, grafisk hus i Hvidovre, har skrevet under på en fireårig aftale.

Bella Skilte & Print fra Herlev er ny partner på en toårig aftale frem til 2028. De er specialister i skilte, print og visuel profilering, og Michael Rytter bliver samtidig en del af klubbens netværk.

Og så er Danish Group tilbage i FREM efter en pause – på en toårig aftale, hvor de blandt andet leverer kagen til arrangementerne i 1886 FREM Lounge. Velkommen tilbage.

Restaurant 1899 og Støvsugerbanden har begge forlænget deres partnerskaber. Tak for opbakningen – det er jer, der er fundamentet under holdet.

De nye spilletrøjer

Sæsonens trøjer er præsenteret: hjemmebanetrøjen i røde og blå tværstriber i kort- og langærmet udgave, og en ny udebanetrøje i sort og guld. Fælleskassen står på fronten som hovedpartner, Craft og Carlsberg ved klublogoet. Trøjerne kan købes på shop.bkfrem.dk.

Kampene i september

Fre 4/9 kl. 19.00 – FREM-Ringsted IF (hjemme)

Ons 9/9 kl. 18.30 – FREM-FC Roskilde, 3. runde af Landspokalen (hjemme)

Søn 13/9 kl. 13.00 – Holstebro B-FREM (ude)

Lør 19/9 kl. 13.00 – Ishøj IF-FREM (ude)

Lør 26/9 kl. 14.00 – FREM-Sundby BK (hjemme)

BAG OM CHEFTRÆNER PATRICK BIRCH BRAUNE

Patrick Birch Braune er 38 år og har UEFA Pro Licensen – den højeste træneruddannelse i europæisk fodbold. Han kommer med en bred baggrund fra AB Gladsaxe, hvor han arbejdede sig fra ungdomstræner til cheftræner, samt fra Næstved BK og DBU’s træneruddannelser. Vi har spurgt ham om valget af FREM, spillestilen og ambitionerne for sæsonen.

Hvad var afgørende for, at det blev FREM?

“Fansene, den unikke kultur omkring klubben og nogle rigtig gode samtaler var afgørende for, at det blev FREM.”

Hvad kendte du til klubben, inden du sagde ja?

“Jeg kendte Peter Lassen og flere af spillerne fra tidligere. Jeg har også altid holdt af at komme på besøg i FREM som udehold, hvor man bliver mødt med ordentlighed og en fantastisk stemning på lægterne.”

Hvordan vil du beskrive den fodbold, man kommer til at se på Valby Stadion?

“Modig og aggressiv fodbold med højt pres og masser af energi.”

Hvad var det første, du ville ændre, da du overtog truppen?

“Vi har justeret nogle træningsvaner og arbejdet på at skabe en tydelig taktisk forståelse af, hvordan vi gerne vil spille.”

Hvad har du set i opstarten, som du ikke vidste på forhånd?

“Jeg har set en sulten og modig trup, som har taget rigtig godt imod vores idéer. Samtidig har flere unge spillere virkelig grebet chancen i træningen.”

Hvordan arbejder du med de unge spillere fra klubbens eget akademi?

“Vi kommer til at have udvalgte unge spillere med i forløb omkring 1. holdet og løbende invitere spillere med til enkelte træninger, så vi kan se dem i 1. holdets miljø. Samtidig er det vigtigt med en tæt dialog med trænerne og lederne omkring de nærmeste hold i klubben.”

Hvad har du taget med dig fra AB Gladsaxe og Næstved?

“Jeg har taget en masse erfaringer med mig og lært meget undervejs. Men man bliver aldrig færdig med at lære, og det handler om hele tiden at udvikle sig og finde ud af, hvad der virker bedst her i FREM.”

Hvordan er rollefordelingen mellem dig og Stefan?

“Vi er efterhånden lidt som et gammelt ægtepar. Vi har trænet sammen i snart otte år og supplerer hinanden rigtig godt. Stefan er en god pendant til mig og er stærk til at holde de taktiske input konkrete, skarpe og brugbare.”

Hvad skal en spiller kunne, hvis han skal spille hos dig?

“Han skal være modig, arbejdsom og læringsivrig, og så skal han have en ægte kærlighed til fodboldspillet.”

Hvad er dit vigtigste mål med de første måneder – ud over point?

“Vi skal flytte os både taktisk og fysisk. Udvikling er sjældent lineær, men spillerne skal hele tiden kunne mærke, at vi lægger nye lag på. Gør vi det, kommer pointene også.”

Hvad vil du gerne huskes for i FREM?

“Jeg vil gerne huskes for en modig og tydelig spillestil, en menneskelig og ordentlig tilgang til spillerne og for at have været med til at skabe begejstring og gode oplevelser sammen med den fantastiske fankultur i FREM.”

BAG OM ASSISTENTTRÆNER STEFAN PAYBERG LARSEN

Stefan Payberg Larsen er 45 år og kom til FREM sammen med cheftræner Patrick Birch Braune. De to har kendt hinanden i 11 år og har stået på træningsbanen sammen det meste af tiden. Vi har stillet ham en række spørgsmål om rollen, samarbejdet og det, man ikke ser fra tribunen.

Hvad er din rolle på træningsbanen, når Patrick står for det overordnede?

“Langt hen ad vejen fungerer vi som et team, hvor vi supplerer hinanden. Inden hver træning har vi defineret, hvilke fokusområder og øvelser vi hver især har.”

I har arbejdet sammen før i AB Gladsaxe – hvad gør, at det fungerer?

“Vi har kendt hinanden gennem 11 år nu, og de fleste af årene har vi stået på træningsbanen sammen. Relationen er stærk, og ærligheden gør det nemt at danne makkerpar. Vi hviler i det tankesæt, vi arbejder med, og har stor tro på det. Det gør det nemmere at være på træningsbanen, når der er en tydelig forståelse for, hvordan vi arbejder. Det er kommet gennem årene sammen, og jeg tror også, det giver spillerne en ro omkring tingene.”

Hvordan supplerer I hinanden, når det spidser til i en kamp?

“Patrick er mere på rent kommunikativt, fordi han står op og er tættest på spillerne. Det er oftest lidt mere hektisk, hvor jeg prøver at bevare overblikket som den siddende part på bænken.”

Hvilken del af træningen har du ansvaret for?

“Det kan være meget forskelligt, men generelt har jeg tidligere haft meget fokus på de fasen.”

Hvordan arbejder I med spillernes individuelle udvikling?

“Det gør vi gennem samtaler, og ud fra dem laver vi typisk en udviklingsplan for den enkelte spiller med de ting, vi synes, han skal arbejde med. Det kan være både fysiske, taktiske og mentale aspekter af spillet.”

Hvad var dit førstehåndsindtryk af truppen?

“At der er en fantastisk stemning blandt drengene.”

Hvad er den største forskel på FREM og dine tidligere klubber?

“Helt klart den stemning, fansene leverer til hver eneste kamp – uanset om det er ude eller hjemme.”

Hvad lægger du mærke til, som andre ikke ser fra tribunen?

“Helheder. Der er en masse, vi arbejder med i hverdagen, som folk på tribunen ikke ser. Derfor er det vigtigt at holde snuden i sporet og ikke lade sig påvirke af følelser.”

Hvad glæder du dig mest til i den kommende sæson?

“At opleve en masse sejre med klubben – og de kommer.”

Hvad betyder det for dig at stå på sidelinjen på Valby Stadion?

“Det er stort, det skal ikke være nogen hemmelighed. At være en del af det her er kæmpestort, og jeg glæder mig meget til at opnå noget på Valby Stadion.”

OPSTARTEN OG DE FØRSTE KAMPE – TRÆNERTEAMET SVARER

Hvordan er opstarten forløbet, og hvor langt er I i forhold til planen?

Patrick: “Vi har virkelig flyttet os i forhold til, hvordan vi gerne vil spille, og der bliver hele tiden lagt nye lag på. Jeg synes, vi har fået skabt et godt fundament og nogle stærke træningsvaner, som også kommer til at kunne mærkes fysisk. Det skal nok give afkast over tid.”

Stefan: “Den har været kort. Rent spillemæssigt synes jeg, vi er nået langt i forhold til det, vi skal kunne. Er der huller i osten? Ja! Og vi er ikke der, hvor vi skal være. Men det kommer vi.”

Hvad har været det hårdeste i træningsugerne indtil nu?

Patrick: “Vi har haft nogle fysiske træninger, som virkelig har presset spillerne, men på den gode måde. De har taget rigtig godt imod det og taget arbejdshandskerne på, også når benene har været tunge og ømme dagene efter.”

Stefan: “Det må spillerne svare på. Men vi har haft meget kort tid med dem.”

Hvordan har træningskampene set ud – hvad tog I med derfra?

Patrick: “Træningskampene har givet os nogle gode svar på, hvor vi står. Vi har set mange af de ting, vi arbejder med til træning, begynde at komme frem i kampene, og samtidig har vi fået et bedre billede af, hvor vi stadig skal flytte os.”

Stefan: “Progressionen i det, vi gerne vil arbejde med, har været god. Vores udtryk og vores pres bliver bedre og bedre, og vi er bedre med bolden.”

Hvad glæder I jer mest til ved den første hjemmekamp?

Patrick: “Det er helt klart fansene, den unikke kultur og stemningen på stadion. Sangene og opbakningen er noget af det, der gør FREM til noget særligt, og det glæder vi os virkelig til at opleve på hjemmebane.”

Stefan: “Helt klart at mærke stemningen på Valby Stadion.”

Hvad skal man holde øje med i de første kampe – hvor kan man se jeres aftryk?

Patrick: “Et modigt og højt pressende FREM-hold, der selv vil tage initiativet i kampene og spille med ambitionen om at begejstre.”

Stefan: “I skulle gerne se et hold med energi, der presser højt på banen.”

Hvad er jeres forventning til rækken i år?

Patrick: “Målet er top 6. Vi ved, det bliver en tæt og stærk række, så det kræver, at vi udvikler os løbende og leverer stabilt over tid.”

Stefan: “At den bliver tæt.”

Hvad betyder det for jer at have partnerne og publikum tæt på, når I står på Valby Stadion?

Patrick: “Det kan bare noget, når man mærker mennesker, der gerne vil noget sammen. Den samhørighed, hvor man spiller hinanden gode og vil noget godt for FREM, er fællesskab, når det er bedst.”

Stefan: “Publikum betyder alt, og det, der er i FREM, er unikt.”

Hvad vil I gerne sige til dem, der møder op på Valby Stadion resten af efteråret?

Patrick: “Jeg håber, I vil blive ved med at skabe den stemning, som gør Valby Stadion til noget særligt. Vi vil gøre vores for at give jer noget at glæde jer over, og vi glæder os til at opleve det sammen med jer.”

Stefan: “Tak. Fortsæt med at støtte drengene, så skal vi nok opnå noget stort sammen.”

BAG OM MIKKEL WAGNER

Målmanden Mikkel Wagner er 17 år, kom til FREMs U17 og er nu tilknyttet 1. senior. Vejen dertil er gået fra Svogerslev BK uden for Roskilde over Roskilde KFUM og et år på fodboldefterskole. Vi har spurgt ham om valget af FREM, opstarten og målene for sæsonen.

Hvordan faldt valget på FREM?

“Jeg valgte Boldklubben FREM, fordi jeg synes, der er en helt vildt fed atmosfære både til træning og kampe. Der er også en helt vildt fed fankultur til kampene. Udover det fik jeg en rigtig god mulighed for at udvikle mig som spiller.”

Hvad vidste du om klubben på forhånd?

“Jeg vidste, at Boldklubben FREM er en gammel klub med stolte traditioner, der for år tilbage tilhørte toppen af dansk fodbold.”

Hvordan er du blevet taget imod i truppen?

“Jeg er blevet taget rigtig godt imod af både trænerne og spillerne. Alle har været flinke og gode til at få mig med fra starten, så det har været nemt at falde til. Jeg føler allerede, jeg er blevet en del af holdet, og jeg glæder mig til at lære alle endnu bedre at kende.”

Hvordan er opstarten gået – hvad har overrasket dig mest?

“Opstarten er gået rigtig godt. Selvom vi kom sent i gang, har man kunnet se en fin fremgang til både træninger og kampe. Der er kommet en god plan, efter Patrick, Stefan og Peter Lassen er kommet til klubben, og der er en god stemning, samtidig med at der bliver arbejdet hårdt til hver træning for at blive bedre. Det, der har overrasket mig mest, er nok, hvad et par helt nye øjne på et hold kan gøre ved måden, man spiller fodbold på, og måden, man har lyst til at blive bedre på.”

Hvor kommer du fra fodboldmæssigt – hvad har formet dig som spiller?

“Jeg startede med at spille fodbold et lille sted uden for Roskilde, der hedder Svogerslev BK. Efter næsten 10 år i klubben rykkede jeg videre til Roskilde KFUM, hvor jeg spillede en enkelt sæson, og derefter tog jeg på efterskole på en fodboldlinje. På efterskolen udviklede jeg mig rigtig meget som spiller, og det er nok en af de store grunde til, at jeg står, hvor jeg står nu.”

Hvad er dine styrker, hvis vi skal genkende dig på banen?

“Den måde, man kan kende mig på banen, er på min udstråling, og at jeg snakker rigtig meget og er arrangeret på banen.”

Hvad arbejder du mest med at blive bedre til?

“Lige nu arbejder jeg mest på den mentale del af spillet. Udover det arbejder jeg hver træning på at blive den bedste version af mig selv.”

Hvem har betydet mest for din udvikling indtil nu?

“Det er svært at sige, hvem der har haft mest betydning. Der har været mange mennesker gennem tiden – mine første trænere i Svogerslev, mine trænere i Roskilde KFUM og derefter mit efterskoleår, hvor jeg rykkede mig meget. Men bag alle holdtræningerne har jeg næsten hver weekend, uden stop, stået og trænet med min far, som er uddannet keepertræner. Og derhjemme har min mor hjulpet med, at jeg fik spist ordentligt, og koordineret en hel del ting for at få fodbolden til at fungere.”

Hvad glæder du dig mest til ved din første kamp for førsteholdet?

“Jeg glæder mig allermest til at komme på banen og mærke atmosfæren og stemningen. Og selvfølgelig til at gå ind og gøre mit bedste og vise, hvorfor jeg er der.”

Hvad er dit personlige mål for sæsonen?

“At udvikle mig så meget som muligt, både som spiller og som person. Jeg vil også gerne få al den erfaring, jeg kan, og være klar, når chancen kommer.”

Hvad laver du, når du ikke spiller fodbold?

“Når jeg ikke spiller fodbold, går jeg i skole og er sammen med mine venner.”

Hvad vil du gerne have, at partnerne og fansene ved om dig?

“Jeg er en ambitiøs ung mand, der brænder for fodbolden. Selvom jeg kun er 17 år, vil jeg stadig give alt, hvad jeg har, for at vise, at jeg hører til her, hvor jeg er.”

BAG OM RASMUS BLÆSILD 

Rasmus Blæsild er hentet i Hvidovre IF og fik debut allerede i sæsonpremieren mod Holbæk. Han er vokset op i Valby, startede karrieren i Fremad Valby og har spillet de seneste fem år i Hvidovre, hvor det blev til debut i 1. division. Vi har spurgt ham om skiftet, opstarten og målene for sæsonen. 

Hvordan faldt valget på FREM? 

“Jeg følte, jeg havde brug for at tage næste skridt i min karriere, og efter nogle samtaler med Peter Lassen kunne jeg mærke, at FREM var det helt rigtige sted for mig at gøre det.” 

Hvad vidste du om klubben på forhånd? 

“Som Valby-dreng har FREM altid været en klub, jeg har kendt til og syntes var fed. Jeg har været på stadion en del gange gennem min barndom, og stemningen og fansene har bare altid været helt i top. Derfor kendte jeg også til det ansvar, der kommer ved at trække trøjen over hovedet – man skal levere og give tilbage til dem, der altid står der for os.” 

Hvordan er du blevet taget imod i truppen? 

“Jeg er blevet taget rigtig godt imod. Jeg kunne allerede mærke fra starten, at det var et helt andet miljø i omklædningen, end jeg har været vant til, hvor alle bare har det fedt med hinanden og ønsker det bedste for holdet og for deres medspillere.” 

Hvordan er opstarten gået – hvad har overrasket dig mest? 

“Opstarten var selvfølgelig lidt kortere, end jeg har været vant til, på grund af nogle forskellige ændringer. Men jeg synes, vi har været hurtige til at tage imod de nye input, trænerne er kommet med. Det er nok også det, jeg blev mest overrasket over – hvor gode vi var som hold til hurtigt at tilpasse os de nye ting, der bliver krævet.” 

Hvor kommer du fra fodboldmæssigt – hvad har formet dig som spiller? 

“Jeg startede som 4-årig i Fremad Valby og var en del af en utrolig god årgang der, indtil jeg som 15-årig tog skiftet til Hvidovre IF, hvor jeg har spillet de sidste fem år. Min tid i Hvidovre var fyldt med en masse oplevelser og god fodbold, men jeg har til tider også mødt en del modgang, hvilket har formet mig til den person og spiller, jeg er i dag. Jeg giver aldrig op, lige meget hvor svært tingene kan se ud – og det endte også med en debut i 1. division.” 

Hvad er dine styrker, hvis vi skal genkende dig på banen? 

“Mine styrker er helt klart min løbevillighed – jeg vil altid tage den ekstra meter for holdet. Udover det er jeg god til at finde de rigtige afleveringer og bryde linjer, både med mine afleveringer og med mit drev med bolden.” 

Hvad arbejder du mest med at blive bedre til? 

“Lige nu arbejder jeg mest på at forbedre mit venstreben, men jeg arbejder generelt på alt andet i mit spil for at blive den bedste version, jeg kan blive.” 

Hvem har betydet mest for din udvikling indtil nu? 

“Min far har hjulpet mig, siden jeg var helt lille, og har også været grunden til, at jeg startede med at spille fodbold.” 

Du fik debut i premieren mod Holbæk – hvordan var det at komme på banen første gang for FREM? 

“Det var noget, jeg havde glædet mig utroligt meget til, lige siden jeg skrev under. Og det blev kun bedre af at se, hvor stor en støtte og opbakning der var til hele holdet.” 

Hvad er dit personlige mål for sæsonen? 

“Selvfølgelig at bidrage mest muligt til holdet og ende med det bedst mulige resultat. Ellers bare generelt at arbejde stenhårdt til hver træning og kamp, fordi jeg – og vi – ved, hvor meget FREM betyder for så mange mennesker.” 

Hvad laver du, når du ikke spiller fodbold? 

“Jeg arbejder, og ellers slapper jeg af og lader op, så jeg er klar til at spille fodbold.” 

Hvad vil du gerne have, at partnerne og fansene ved om dig? 

“Jeg vil gerne have, at de ved, at jeg vil gøre alt for at være med til at få FREM tilbage til der, hvor klubben fortjener at ligge i rækkerne.” 

Klubsangen

“Vi er fra fodboldklubben FREM
Vi ta`r en masse sejre hjem
Vi kan skyde, vi kan heade
Med et drøn i mål vi bolden ka’ sætte
Vi vil kæmpe, vi vil slås
Så stol i trygt på os
F og, R og, E og, M
Er vor klub li’ fra drenge og til mænd”

Links

Info

Privatlivspolitik

Anvendelse af data fra bkfrem.dk
kræver en skriftlig godkendelse.
Skriv til  kontakt@bkfrem.dk

Adresse

Boldklubben FREM

Julius Andersens Vej 7
2450 København SV

 

Ægte København - Sammen er vi stærkest * Altid for æren - Aldrig for magten

Kontakt Information

Boldklubben FREM 

CVR 56778519

Tlf. :+45 40 14 94 69

Kontorets åbningstider:

Mandag kl. 10 – 16

Tirsdag kl. 10 – 17

Torsdag kl. 10 – 16


kontakt@bkfrem.dk

Boldklubben FREM ApS

CVR 42027839

Tlf. 41 11 18 86

 

Telefontid:

Mandag kl. 10 – 14

Tirsdag kl. 10- 14

Torsdag kl. 10 – 14


adm@bkfrem.dk