Et lidt specielt mål så længe ud til at være nok for FREM til at tage alle tre point i københavneropgøret mod Brønshøj, men et meget sent mål endte med at koste to af pointene.
FREM var på kurs mod den femte udesejr i træk i CampoBet 3. Division, men Brønshøj ville det anderledes og kombinerede sig igennem til en scoring dybt inde i kampens tillægstid.
Der var på forhånd lagt op til et herligt opgør imellem de to københavnske traditionsklubber fredag aften, og dét fik de 1603 fremmødte tilskuere bestemt også.
Stemningen var i top, og den kunne ikke en gang den vedvarende regn holde nede denne fredag aften i Vanløse Idrætspark, hvor opgøret fandt sted, selvom Brønshøj jo normalt spiller deres hjemmekampe på Tingbjerg Ground.
FREM’s træner, Marc Thevis, havde foretaget en enkelt ændring i forhold til forårspremieren mod Nykøbing FC (1-1).
Andreas Hermansen begyndte inde i stedet for Daniel Warmbach. Det betød også, at Jonathan Pank denne gang spillede på midtbanen i stedet for højre kant.
FREM lagde fra kampens start et hårdt tryk på Brønshøj, som måtte forsvare sig bravt for at holde den rød-blå bølge fra store chancer.
Men billedet vendte hurtigt. Brønshøj greb taktstokken, og det lykkedes også at skabe to skudmuligheder på tre minutter.
Først var det Victor Faaborg Christensen, der skød noget over mål. Dernæst blev Hvepsene mere nærgående, da Nikola Stojanovic trak ind fra venstrekanten og endte med at placere sit forsøg tæt over højre målhjørne.
Efter et lille kvarters spil endte Brønshøj såmænd med at få bolden i nettet. Men det var i deres eget!
Selvmål er pr. definition bizarre. Og dette her var det i hvert fald.
Malthe Karsberg udfordrede på venstrekanten, og han endte med at sende bolden ind i midten, hvor Marco Vinterberg lurede sammen med Brønshøjs Tobias Noer. Den tidligere FREM-spiller fik tacklet den tidligere Vanløse-spiller med det resultat, at bolden nærmest ved en tilfældighed endte henne ved højre stolpe, hvor Brønshøjs målmand, Lucas Chang-Andersen, ganske enkelt ikke kunne nå ud.
Det var sjette udekamp i træk, at FREM kom på 1-0. FREM har i alt scoret i otte ud af ni kampe på fremmed græs i denne sæson – og kampens første mål i alle otte tilfælde.
Denne fredag aften fortsatte Brønshøj egentlig, hvor de slap, da kampen havde fået en ny dagsorden, hvor hjemmeholdet skulle forsøge at udligne.
Resten af første halvleg bar præg af denne dagsorden.
Midtbanespilleren Victor Svensson fik efter en lille halv time skabt en mulighed, hvor han fra venstrekanten fik sendt et farligt skud i lav afstand afsted, som FREM’s målmand, Tobias Søderstrøm, kun kunne halvklare. Ved riposten kom der dog lynhurtigt et flag op, der markerede for off-side.
Brønshøj lagde kampen igennem et højt pres på FREM, når de tværstribede forsøgte at bygge op, og det var ved at give pote minuttet efter offside-situationen, da højrekantspilleren Emil Borella kom frem til en stor chance, som dog i stedet endte med at give FREM en god mulighed på et kontraangreb.
Her var det Asger Hemmingsen, der endte med at fyre et kvalificeret forsøg af i form af et fladt skud, som Lucas Chang-Andersen reddede i fin stil.
Ti minutter før pausen var Nikola Stojanovic igen på spil fra venstre side, men hans forsøg var noget over mål.
Det blev noget farligere minuttet efter, da Brønshøj byggede op i højre side og fik sendt bolden afsted mod midten, hvor Victor Svensson fra kanten af feltet helflugtede bolden tæt forbi højre stolpe.
Et par minutter før pausen var det FREM, der var nærgående.
Casper Froulund – evigt aktiv på den centrale midtbane – fik fat i en bold lidt ude i venstre side, hvorefter han med et par gode træk til højre fik skabt sig selv en god chance i form af et skud, der endte tæt over mål.
I denne fase var FREM spildominerende, men det gav Brønshøj et par giftige kontramuligheder i første halvlegs slutfase.
Først kom Emil Borella afsted i venstre side, men det lykkedes for FREM’s Christopher Remmer at løbe ham op, og det hele endte med et skudforsøg, som ikke fik retning nok på til at true Tobias Søderstrøm.
Truet blev Tobias Søderstrøm til gengæld inde i første halvlegs tillægstid, hvor endnu en tidligere FREM-spiller, Pierre Dahlin Larsen, kunne være kommet på måltavlen.
Backens indlæg fra højre side endte med at blive et dykkende skud på mål, som Tobias Søderstrøm med noget besvær fik sendt til hjørnespark, som der ikke kom det store ud af.
FREM’s spinkle føring holdt til pausen, og derefter ændrede kampbilledet sig en hel del.
Slaget var fortsat intenst, og det var stadig Brønshøj, der skulle jagte. Hjemmeholdet dominerede da også, og der var mange tilløb til chancer. Men FREM gik over til at spille med fem spillere i bagkæden. Det betød, at holdet blev langt bedre til at dæmme op for, at de gul-sorte kunne komme til fadet, end tilfældet havde været i første halvleg.
Den største chance opstod faktisk til FREM cirka midtvejs i anden halvleg, hvor bolden efter et hjørnespark og et godt pres af udeholdet endte hos forsvarsspilleren Thor Høholt, der var søgt med frem. Han fik på den lidt tilfældige chance trykket godt og resolut af inde i straffesparksfeltet, men Lucas Chang-Andersen reddede sit hold.
I fortsættelsen lykkedes det for FREM at reducere Brønshøjs muligheder til et par skud fra distancen, som ikke truede for alvor.
Den officielle tid løb så småt ud, men netop som det så ud som om, at FREM kunne tage alle tre point med på hjemturen de seks kilometer mod sydøst, endte Brønshøj alligevel med at slå til.
Holdet byggede op i højre side, hvor de i en overtalssituation fik kombineret sig igennem til en stor chance, hvor indskiftede Ramesh Delsouz i fri position udplacerede Tobias Søderstrøm til 1-1.
Alt i alt var udligningen ikke helt urimelig, men set med FREM-øjne var den ærgerlig, fordi et-målsføringen havde holdt så længe, og fordi Brønshøj så småt var ved at løbe sur i det.
Til allersidst var Brønshøj endda tættest på sejren, men det endte med hjørnespark, og kort efter fløjtede dommer Magnus Dilling kampen af.
Det ene point betød for Brønshøj, at de holdt fast i tredjepladsen i Campo Bet 3. Division, mens FREM ligger nummer fem. Det sidste kan resultaterne fra de øvrige kampe i runden dog nå at lave om på i løbet af weekenden.
Næste kamp for FREM er lørdag 21. marts kl. 14.00, hvor Vanløse kommer på besøg i en meget spændende dyst, der kan vise sig at blive afgørende for, hvem der kommer i top-6.
Matchfacts
Brønshøj – FREM 1-1 (0-1)
Mål
0-1 Tobias Noer (selvmål, 13.)
1-1 Ramesh Delsouz (90. + 4.)
Holdopstillinger
Brønshøj: Lucas Chang-Andersen – Pierre Dahlin Larsen, Lukas Kiilerich, Tobias Noer, Oliver Noah Hald – Emil Borella, Mikkel Lynge, Victor Svensson, Nikola Stojanovic – Victor Faaborg Christensen, Kasper Heerfordt
FREM: Tobias Søderstrøm – Christopher Remmer, Thor Høholt, Gustav O. Hansen – Marc Winkel, Casper Frouliund, Jonathan Pank, Mikkel Karsberg – Asger Hemmingsen, Marco Vinterberg, Emil Wass
Udskiftninger
FREM: Nicholas Sejr ind for Jonathan Pank (57.)
FREM: Philip Oslev ind for Marc Winkel (57.)
Brønshøj: Jakob Johansson ind for Nikola Stojanovic (63.)
Brønshøj: Ramesh Delsouz ind for Victor Faaborg Christensen (63.)
Brønshøj: Raphael Libonati Blom Hey ind for Emil Borella (63.)’
FREM: Andreas Vilberg ind for Marco Vinterberg (68.)
FREM: Oussama Djafer-Bey ind for Asger Hemmingsen (68.)
Brønshøj: Cömert Aga Öcal ind for Kasper Heerfordt (72.)
Brønshøj: Carl Magnus Blume Kjøller ind for Tobias Noer (89.)
FREM: Niclas Coort ind for Thor Høholt (89.)
Advarsler
Brønshøj: Tobias Noer (69.), Victor Svensson (80.)
FREM: Ingen
Dommer: Magnus Dilling
Tilskuere: 1603
Tekst: Niels O. Hansen
Arkivfoto: Claus M. Hansen
