Du kan nu støtte Boldklubben FREM og samtidig nyde en rigtig god gin. Der er endda to at vælge imellem.
For nylig blev det muligt at støtte FREM ved at købe en helt særlig flaske FREM-rom, som bliver fremstillet i begrænset oplag. Nu er tiden også kommet til, at du kan få din helt egen FREM-gin til barskabet.
Der er to varianter af gin at vælge imellem – hvis man da ikke vil have begge to – og de hedder henholdsvis FREM GIN GOLD og FREM GIN SILVER. Ved køb af en flaske gin støtter du klubben direkte med 50 kroner.
Begge kan bestilles hos Romdeluxe.dk

FREM GIN GOLD er en engelsk gin, og den er ‘opkaldt’ efter Boldklubben FREMs hidtil seneste mesterskab, som kom i hus i 1944.
Beskrivelse: “En velklædt herre med klasse og stil. Styrken der er over det normale, ligger på 44% og fejrer samtidigt året 1944, hvor Boldklubben Frem vandt sit seneste guld.Denne gin kan sagtens nydes rent, men kommer for alvor til sin ret når den kommer i godt selskab med masser af is, den tonic du foretrækker og gode venner.De store sejre fejres med Frem Gin Gold.Tip: Kom lidt friskkværnet peber på toppen af din gin-tonic. Det pepper den lidt op.”
FREM GIN SILVER er en spansk gin, som har fået sit navn til minde om sølvmedaljerne i 1948.
Beskrivelse: “Varmblodig og med et eksplosivt temperament på 48%. Vild på et dansegulv, hvor hun river sin partner rundt. Styrken fejrer samtidigt året 1948 hvor Boldklubben Frem vandt sit seneste sølv.Trods den forholdsvis høje alkoholprocent er smagen mild og balanceret. Det gør den til et spændende alternativ i stedet for snaps til det traditionelle danske frokostbord. Men den smager naturligvis også fantastisk, blandet med din favorit-tonic og garnish.Luk sommeren ind med en lækker gin-tonic lavet på Frem Gin SILVER.”
Mange tak til de stærke kræfter bag både rom og gin – og mange tak til alle, der støtter klubben.